Китай окончателно извади Русия от проекта им за съвместен самолет
Китайската самолетостроителна корпорация COMAC показа модел на новия си самолет C929 на Международното въздушно изложение във Фарнбъроу, което беше открито на 22 юли.
Разработката на 280-местния широкофюзелажен самолет за далечни разстояния започна преди около 10 години като съвместен проект между Русия и Китай. Споразумението беше подписано между Обединената авиостроителна компания на Русия (UAC) и COMAC по време на посещението на руския президент Владимир Путин в Китай през 2014 г. Това се разглеждаше като опит едновременно да се намали зависимостта на Москва от западните самолети и да се позиционират компаниите като глобални конкуренти на Boeing и Airbus.
Въпреки че няма официално потвърждение обаче, изглежда че Русия е отпаднала от проекта, защото медиите забелязаха, че във Фарнбъроу Русия вече не се споменава в брошурите на проекта, а буквата „R“ в оригиналното обозначение на модела CR929, където C означаваше Китай, а R – Русия, беше заменено само от C929. BBC цитира анонимен представител на китайската компания, който потвърди, че COMAC вече работи сама по проекта.
Партньорството между Русия и Китай беше съпътствано от проблеми почти от самото начало. Имаше несъгласие как ще бъдат разпределени приходите от продажбите на самолета, като Китай отказа да позволи на Русия да получава каквито и да е приходи от продажбата на самолета в Китай.
След въвеждането на западните санкции вследствие на нахлуването на Русия в Украйна, COMAC замени почти всички руски компоненти с немски и американски заместители и започна да работи с Rolls-Royce и General Electric в разработването на двигателите за проекта.
Снимка: Wikimedia Commons