Letene.com - Портал за летене и новини от авиацията

Руските Су-57 продължават да разчитат на западни технологии

Руският отбранителен завод „Микроприбор“, разположен в Конаково, Тверска област, е в центъра на нови опасения относно веригата за доставка на части за Су-57, руския изтребител от пето поколение.

Според скорошен доклад в The Telegraph продължаващите производствени проблеми в завода „Микроприбор“ произтичат от недостиг на критични части за производството на ключови елементи на самолета.

Въпреки агресивния натиск на Кремъл към самодостатъчност в отбранителното производство, документите показват, че „Микроприбор“ все още разчита в голяма степен на западни компоненти. Тази зависимост се вижда в новото и старото производствено оборудване, голяма част от което се внася от Германия, Тайван и дори Съединените щати.

Наскоро открит доклад от началото на 2022 г. подчертава, че почти половината от машините на „Микроприбор“, особено по-новите модели, са чуждестранни.

Информацията, събрана от международния разузнавателен колектив InformNapalm, също разкрива, че „Микроприбор“ продължава да получава тези компоненти, въпреки санкциите. Оборудването се доставя чрез сложни мрежи за доставки, включително американски клон на руска компания, наречена Planar, която според съобщенията доставя важни електронни части на „Микроприбор“.

Операцията за наблюдение на „Микроприбор“ отне две години, подпомогната от украинския хакерски колектив „Cyber ​​​​Resistance“ в сътрудничество с частната разузнавателна компания Dallas.

Това партньорство позволи на хакери да проникнат във вътрешната мрежа на компанията, получавайки спецификации за произведените оръжия. Въпреки че само малка част от събраните данни е публикувана, наличната информация рисува подробна картина за това как руската отбранителна индустрия остава дълбоко свързана със западните вериги за доставки.

Скорошни записи показват, че през 2023 г. Микроприбор е закупил произведени в Германия спектрални анализатори от Rohde&Schwarz чрез компания, наречена AMTEST. Уебсайтът на компанията открито рекламира своите услуги като доставка на „оборудване от световни производители за всички региони на Русия“, което показва, че линиите за доставки не са били значително нарушени.

Въпреки официалните санкции и опитите за изолация, части от немски компании като Siemens и Blum-Novotest се намират в оборудване, обозначено като руско. Например сензори Blum-Novotest, използвани за минимизиране на човешките грешки в производството, бяха открити наскоро на поточната линия на Микроприбор. Германската компания все още поддържа видимо присъствие в Русия, с уебсайт на руски език и московски клон, посочен на страницата за контакти

Източник: defence-blog.com
Снимка: Telegram

Споделете в ...