Falcon Heavy изпълни блестящ тестов полет
Вчера, 6 февруари, в 15:45 местно време (22:45 българско) от стартова площадка 39A в Кейп Канаверал към Космоса се отправи най-голямата и най-мощна действаща ракета носител – творението на компанията SpaceX Фолкън Хеви (Falcon Heavy).
Falcon Heavy е два пъти по-мощна от използваните досега, и най-мощната след Сатурн 5, която изведе американските астронавти на Луната. Експерти смятат, че тя ще е идеалната ракета за отвеждане на хора в далечния космос и според плановете на компанията – тя ще е средството, с което скоро отново човешки крак ще стъпи на Луната, а защо не и на Марс?
Ракетата е висока 70 метра, като е съставена е от три скачени един за друг ускорителя (boosters) от известната вече Falcon 9 които са снабдени с общо 27 ракетни двигателя, доставящи 2 200 тона тяга.
Подобно на ракетите Falcon 9, всички модули от първата степен на новата ракета трябваше да се върнат и меко да кацнат на Земята, за повторна употреба. Точно това се случи с двата странични ускорителя, които напълно едновременно и със завидна прецизност се приземиха на предназначените за това площадки.
Основният ускорител обаче, който се отдели от ракетата на по-късен етап, не успя да „уцели“ предназначената за това платформа в океана поради отказ на един от спирачните двигатели, и се вряза във водната повърхност с 480 км/ч на около стотина километра от планираното място. Разбира се, това по никакъв начин не може да помрачи блестящия успех на един толкова авангарден и рискован експеримент, какъвто беше този полет.
Самият Елън Мъск обаче планира да използва тази свръхмощна ракета носител предимно за извеждане на товари в орбита и в Космоса. За евентуални пилотирани полети до Луната или до Марс, SpaceX вече работят върху още по мощно средство за космически транспорт, наречено Big Falcon Rocket, или накратко – BFR.
Интересно и любопитно в този полет беше, че вместо инертен баласт, имитиращ полезния товар, на борда на Falcon Heavy се намираше личният автомобил на Елън Мъск – червен Tesla Roadster – на волана на който стоеше кукла в космически скафандър, която носи името Starman (Звезден човек). Точно в този си вид, колата ще бъде изведена от втората степен на Falcon Heavy в елиптична хелиоцентрична орбита с евентуалната цел – достигане до Марс. Така, Tesla-та на Илън Мъск ще остане в Космоса вероятно стотици хиляди години, а поставената на борда й камера вече предава изображение на живо.